Tech Uniform : ref http://static6.businessinsider.com/tech-uniform-2014-5

Bu yazıya nasıl bir başlık atacağımı açıkçası bulamadım. Yazılım ekibinizde olmasını isteyeceğiniz ve şirketinizi sizinle birlikte büyütebilecek kadar etkisi olabilecek tarzda insanların ne gibi ortak özelliklerinin olduğunu şimdiye kadar verdiğim doğru ve yanlış kararlarla az çok anlayabildiğime inanıyorum. Karar vermeniz gerekiyor ve zorlanıyorsunuz. Bazen iç güdülerinize güvenmeniz gerekiyor. Tecrübe ile oturan bir özellik kazandığınızı farkedeceksiniz. Halen tam olarak "işte budur" diyebilecek kadar kararlı olamıyorum.

Kariyerimin büyük bir bölümü "startup" şirketlerde geçti. Startup dünyası ile ilgili ahkam kesme niyetinde olmadığımı önceden belirteyim. Şimdiye kadar sürekli aklımı kurcalayan bir konu üzerinde düşünüyorum. Kısıtlı bütçelerle, yeni bir ürün etrafında organize olan, sıfırdan birşeyler yapmak isteyenler yolun başındayken doğru insanı bulmak adına ne gibi sorular soruyorlar ? Sormalılar ya da sormamalılar. Bu insanları ararken neye bakmamız gerekiyor ? Yaşam tarzları mı ? Giyim tarzları mı ?

Eminim birçoğumuz Silicon Valley adlı diziyi duymuştur. Bu yazıyı okuma ihtiyacı duyuyorsanız diziye da rastlama ihtimaliniz var. Peki izleyenler Gavin Belson'ın 5'li grup analizini hatırlıyor mu ?

Eğer bir startup için işe alım sürecinde yer alıyorsanız ve de Gavin Belson gibi muazzam analiz yetenekleriniz yoksa (!) dikkat edin derim.

Şimdiye kadar yüzlerce iş görüşmesine katılmış biri olarak hem işe alım süreçlerini hem de iş başvurusunda bulunan insanları gözlemleme şansını yakalamış oldum. Adayları işe alım süreçlerinde değerlendirirken bazı şeylere dikkat etmeye başladım onlardan bahsedeyim.

Boş zamanlarında ne yapmayı tercih ediyorsun ? sorusuna verilen cevaplar

Sana ne ? diyen olmadı tabi ki. İnsanların boş zamanlarına da talip olmak çok hoş görünmese de, bizim işin raconu bu. Üniversite çağından itibaren sadece sınavlar için evde sabahlamış ve iş hayatında akşamını gündüzüne katmamış insanların sana katkısı olmaz. Olamaz. Ele gitsin. !

Kariyer hedefim yönetici/müdür olmak ...

Kişinin, şirketlerin ve ülkenin gelişimine balta vuran bir anlayış. Yöneticiliği kariyer planı olarak değerlendirmek. Unutmayın, liderlik insanların doğasında olan bir yetenektir. Çalışarak bunu olmaya çalışanlara dikkat edin. Tabi eğer gerçekten yönetici aramıyorsanız. Yazılımcıdan yönetici olmaz, lider olur. Onu bulun. Gelişmek üretmekle mümkün olur. Üretim yapabilecek kabiliyetimiz olduğu müddetçe devam etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Süreç böyle insanları doğru zamanda doğru yerlere taşıyacaktır.

Sadece X programlama dilini yazarım onun dışındakilerle ilgilenmiyorum !

Ekibinize yazılımcı olan mühendisler alın. Teknoloji heveslilerini bulun ama sadece birine ya da birkaçına takılmış olanlardan uzak durun. Bunlar dikkafalı insanlar oluyorlar. Sürekli sizinle takılıp kaldıkları teknolojileri veya dilleri kabul ettirmeye çalışacaklardır. İşinizi büyütmek için hangi teknoloji ile yapılması gerekiyor konusu ana işiniz olmamalı. Hatırlatmakta fayda var. Konu startuplarla sınırlı. Kurumsal şirketlerin işe aldığı profillerden bahsetmiyorum.

Aday tarafından soru : Mesai yapıyor musunuz ?

Sorulmasında bir sakınca yok elbette. Ama bu direk doğru kişi olmadığını gösteriyor. Startup iseniz zaman kavramınız olmamalı. Dolayısıyla mesai kavramı da yok. Arkadaş nereye geldiğini bilmiyor muhtemelen.

Hisse / stock option verebileceğiniz kadar güvenebileceğiniz kişileri seçin

Bir elin nesi var iki elin sesi var. Başarmak için yardıma ihtiyacınızın olmadığını mı düşünüyorsunuz yanılıyorsunuz. Mutlaka yardıma ihtiyacınız olacak. Bu isterseniz yazılımcı, isterseniz pazarlamacı, satışçı ya da başka bir profil olsun. 4 ayağınızın üzerinde düşmediyseniz ya da altın kasenin içine doğmadıysanız (Ali Sabancı'nın sevdiğim laflarından birisi) başta paraya sonra da güvenilir insanlara ihtiyacınız olacak. Bu insanların sizi yolculuğunuzda yarı yolda bırakmasını istemiyorsanız onlara güvendiğinizi göstermelisiniz. Bunun karşılığını alacağını ve yaptığınız işin önemli bir parçası olduğunu bilmeli.

Kariyer.net gibi yerlerde aramayın

Birilerine sorun. Güvendiğiniz insanların direkt referansları ile görüşün. "Şöyle biri var mutlaka tanışmalısın" denilen insanlara gidin. Birini bulduğunuz zaman 2.sini de onun yardımıyla bulun. Bu kişiler muhtemelen önceki işlerini de öyle buluyorlar.

Önceden şirket kurmuş ve başaramamış insanları bulun

Cofounder arıyorsanız en iyisi, fail etmiş girişimi olanlar. Onlar başarıya açlar. Onları bulun. Artık onlar nerede yanlış yaptıklarını biliyorlar. Güvenebileceğiniz insanları bulabileceğiniz gibi IT tüccarlarına da denk gelebilirsiniz. Dikkat edin.

IT tüccarlarından uzak durun

Bunlar genelde 10 sene ve üzeri tecrübesi olan kişiler oluyorlar. Onca sene duya duya ezberledikleri terimleri ve yöntemleri konuşma konusunda çok başarılıdırlar. En tehlikeli kitle de bunlardır. Hem paranızı, hem motivasyonunuzu kaybederek şirketten atmak zorunda kalabilirsiniz. Can sıkar.

Az konuşan çok iş yapanı bulun

Bazıları çok konuşur. Eleştirir, hoşnut olmaz, herşeyden şikayet eder. Bunları önceden tanımak ve tespit etmek çok zor. Belki de bunları erkenden elemekte fayda var.

Geek/Nerd insanlar bulun

Gereksiz işlerle uğraşan insanlar bulun. Durduk yere kendi TCP/IP stackini yazan insanlar, biryerlere atak yapmaya çalışanlar, bitcoin kodunu okuyanlar, dünyada 10 kişinin bildiği bir programlama dilini merak edip öğrenenler... bunlar size en uygun insanlar olabilir.

Bu liste daha uzar. Aklıma geldikçe eklerim.